Solin, povijesno jedan od najstarijih gradova u Hrvatskoj, zahvaljujući svom razvoju i kvaliteti življenja koji pruža svojim građanima, s ponosom nosi naziv Sretni grad uz Jadro. Prema popisu stanovništva, grad Solin je populacijski najmlađi grad u Hrvatskoj gdje prosječna starosna dob stanovnika iznosi 34,3 godine a indeks vitalnosti stanovništva 2,4, što uvelike doprinosi tituli koju grad Solin s ponosom nosi posljednjih godina - tituli grada Prijatelja obitelji.
Osim izrazitog demografskog prirasta stanovništva zabilježenog u Solinu već niz godina, na području grada prebiva i velik broj mladih obitelji zbog čega su se gradske vlasti trudile u svojoj politici biti što više socijalno osjetljive prema najpotrebitijima, a istovremeno otvoreni prema mladima. Uz to su nastojale učiniti sve kako bi svim svojim građanima osigurali što ugodniji život, i to kroz veliki broj raznovrsnih i kvalitetnih socijalnih, društvenih i komunalnih usluga što su samo neki od razloga zbog čega je povjerenstvo za odabir Lokalne zajednice prijatelja obitelji dodijelilo gradu Solinu to iznimno vrijedno priznanje
Na razini Splitsko-dalmatinske županije, Solin je prepoznat kao grad koji predvodi idejama, programima i akcijama koje se odnose na pomoć obiteljima. Ulaže značajna sredstva u uređenje i opremanje prostora u kojem bi stručnjaci raznih profila provodili savjetodavni i terapijski rad s obiteljima u krizi kao i u preventivne programe za mlade.
Jedna od takvih institucija je i Centar za djecu, mladež i obitelj, proizašao iz dobre suradnje grada i Vijeća za prevenciju kriminaliteta. Centar je osnovan s namjerom osmišljavanja, provođenja i koordiniranja raznih programa i akcija namijenjenih djeci, mladima, potencijalnim i aktualnim roditeljima te svim članovima obitelji . Uz savjetovalište pokrenuta je i Radionica za vježbanje socijalnih vještina, namijenjena djeci osnovnoškolskog uzrasta.
Siguran grad za Vaš boravak - Vijeće za prevenciju kriminaliteta
Pod krilaticom "Zajedno za Salon – grad sigurnog odrastanja" pri Vijeću za prevenciju kriminaliteta u gradu sa najmlađom populacijom stanovišta djeluju partneri iz redova lokalne uprave, odgojno obrazovnih ustanova, ispostave Centra za socijalnu skrb, policijske postaje, crkve, građanskih udruga, suda, lokalnih medija i samih građana aktivnih u skrbi za sigurnost zajednice.
Svrha ovakvog partnerstva na lokalnoj razini, potreba je prepoznavanja i prevencije problema sigurnosti upravo u sredini u kojoj se živi i djeluje.
Uz članstvo u međunarodnoj udruzi za sigurnost gradova "European Form for Urban safety" ( www.efus.eu ) i niz zapaženih nastupa na stručnim skupovima od 2007.godine posebna su priznanja titula "Grad prijatelj obitelji za 2009.godinu" Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti kao i zahvalnica Policijske uprave Splitsko-dalmatinske uručena Gradonačelniku na svečanoj akademiji povodom proslave Dana policije 2010.godine. Dosljednost i odgovornost u radu temeljne su odrednice partnera u Vijeću za prevenciju kriminaliteta grada Solina, a sigurnost kao značajan preduvjet kvalitete življenja potencijal je cjelovitog turističkog razvoja.