Jadro je tipična krška rijeka, kratkog toka, ali bogata vodom s prosječnim proticajem 9m3/s. Nitko nije otkrio podzemne labirinte kojima prolaze njezine vode ili odgovorio na pitanje kako je pronašla pukotinu u tvrdim mosorskim stijenama da bi ugledala svjetlost dana. Duga je oko četiri i pol kilometara, a izvire ispod zapadnih padina Mosora. Ulijeva se u more u vranjičkom zaljevu kod Solina. Nije u kontaktu ni s jednim drugim vodotokom, pa ta izolacija, kao i kod drugih krških rijeka, utječe na stvaranje endema.
Tako se i u Jadru razvila endemična podvrsta Mekousne pastrve (Salmothymus obtusirostris salonitana), koja je rijetka i potencijalno ugrožena. Populacija ove pastrve održava se, ali točno stanje populacije nije poznato.
Salmothymus obtusirostris salonitana (Karaman, 1927),Solinska mekousna*
Morfologija
Leđna peraja: 4 tvrde šipćice / 11 mekanih šipćica
Podrepna peraja: 4 tvrde šipćice / 9 mekanih šipćica
Trbušne peraje: 2 tvrda šipćica / 8 mekanih šipćica
Prsne peraje: 1 tvrda šipćica / 12 mekanih šipćica
Broj ljusaka u bočnoj pruzi: 100-105
Broj ljusaka iznad bočne pruge: 20
Broj ljusaka ispod bočne pruge: 17
Piloričkih nastavaka: ima oko 61-81
Usta su kod ove podvrste relativno mala i mesnata. Njuška je zaobljena. Gornjovilične kosti su kratke i široke. Gornja vilica je kratka i jedva doseže do horizontale sredine oka. Zubi su sitni. Ljuske su relativno velike. Boja leđa je sivkasto žuta, bez ikakvih pjega. Bokovi su posuti tamnim i crvenim pjegama. Tamne pjege postoje samo na prednjem dijelu tijela, uglavnom do ispod leđne peraje, dok se crvene pružaju po cijelom tijelu. Na škržnim poklopcima ima više tamnih pjega i one su najintenzivnije obojene.
Max veličina: oko 2 kg; maximum do 4 kg
Biologija: Živi na mirnim mjestima u rijekama. Hrani se sitnim gamarusima, malim puževima, ali hvata i kukce koji padaju na vodu. Mrijesti se u proljeće.
Distribucija: Nalazimo je kao endem u rijekama Jadro i Žrnovnica. Endemska vrsta
Ugroženost: Nalazimo je u Crvenoj knjizi ugroženih vrsta Hrvatske kao rizičnu vrstu.