(Taxodium distichum )
Biljni svijet na području grada Solina se nalazi u nekoliko pojasa.
Na podnožju nalazimo zeleni pojas bujne mediteranske vegetacije s voćnjacima, vinogradima i poljima što su našla plodno tlo na flišnoj podlozi. Ima bijeloga graba, hrasta medunca, crni jasen, rašeljka i drijen. Iznad ovog područja, biljni plašt je uglavnom kržljav, vide se ostaci šuma. Po goletima rastu kadulja, smilje i pelin dajući svojim mirisom poseban čar planini.
U Solinu, kraj rijeke Jadro raste Močvarni čempres (Taxodium distichum), vrlo rijetki primjerak ove vrste u Hrvatskoj. Procjenjeno je da je stablo staro 90 godina i njegova visina je 25 metara. Ova vrsta nije autohtona i njegova prirodna postojbina su močvarna područja kraj obala meksičkog zaljeva.
Čempres je zaštićen 1996 kao spomenik prirode.
Odjel: sjemenjače, Spermatophyta
Pododjel: golosjenenjače, Gymnospermae
Razred: Coniferales
Podrazred: P
Porodica: Taxodiaceae
Rod: Taxodium
Vrsta: Taxodium distichum
Opis
AREAL: jugoistočni dio Sjeverne Amerike
Narodni naziv: močvarni taksodij
Odjel:
sjemenjače, Spermatophyta
Pripadaju skupini biljaka koje se rasplođuju putem sjemenja.
Pododjel:
golosjenenjače, Gymnospermae
Ovom pododjelu pripadaju drvenaste biljke s više ili manje razgranatom stabljikom, čiji su sjemeni zameci ili sjeme nepokriveni tj. goli. Golosjemenjače su se pojavile prije 300 milijuna godina
Razred:
Coniferales
Četinjače su rasprostranjene uglavnom u umjerenom i hladnom području sjeverne polutke, to su pretežno zimzelene rjeđe listopadne vrste drveća. Muški cvijetovi su u resastim cvatovima s mnogo prašnika, dok su ženski u resastim ili češerastim cvatovima. Ženski se cvatovi do kraja 1., 2., i 3. godine razvijaju u češer ili češerastu bobulju.
Porodica:
Taxodiaceae
-drveće s igličastim i ljuskavim liščem, cvjetovi su jednospolni, jednodomni, muški cvjetovi dolaze pojedinačno ili u raznovrsnim cvatovima, a ženski uvijek tvore češeraste cvatove, češeri su drvenasti ili kožasti, jajoliki
Rod:
Taxodium
taksodiji; listopadno drveće raste na močvarnim terenima uz obale rijeka, grane su mu vodoravno otklonjene, iz žila tjeraju do 1 m visoke stupolike izrasline (PNEUMATOFORI-zračno korjenje)